Dermatoloji MerkeziLAZER EPİLASYONLazer Epilasyon Nedir?


Lazer epilasyon; istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi için kullanılan bir tıbbi işlemdir. 

Alexandrite, diod ve ND-YAG lazerler epilasyonda kullanılmaktadır. Lazer epilasyonun kalın ve koyu renkli kıllarda daha etkili olup daha iyi sonuçlar vermektedir. Kıl renginin açık olması, kılın ince olması yanıtın az olmasına neden olabilmektedir.

Genellikle 3-8 seansta yeterli sonuç elde edilmekte ancak seans sayısı kişiye göre değişmektedir. 

Lazer Seansı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer seansı öncesinde kılların ağda ve cımbızla kökten alınmaması, jilet veya tüy dökücü kremle kısaltılması gerekmektedir.

Lazer sonrasında etkin güneşten korunmanın önerilmektedir; lazer epilasyon sırasında ve sonrasında yanık, açık veya koyu leke kalması gibi komplikasyonlar olabildiğinden uygun hasta ve hastaya uygun lazer dozu seçiminin önemli olduğunu vurguladı. 

Bu nedenle, işlem mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır.  DOLGU MADDELERİDolgu maddeleri, vücuttaki herhangi bir yapının (yüz, el sırtı, burun vb.) hacmini arttırmak, derin kırışıklıkları doldurmak ve dudak dolgunlaştırmak için kullanılır. 

İşlem öncesinde krem veya enjeksiyon yöntemiyle anestezik madde uygulaması yapılmaktadır. Belirli bir süre beklenildikten sonra antiseptik bir maddeyle cilt temizlenir ve uygulama enjeksiyon yöntemiyle yapılır. Aynı kişiye, çökük alanın derinliğine göre birden fazla dolgu maddesi kullanılabilir. 

Dolgu uygulaması hazır enjektörler içindeki hayluronik asit ile yapılmaktadır. İsteyen kişilere kendi vücut yağları alınarak farklı bölgelere yağ dolgusu yapılabilir. Vücut zamanla dolgu maddesini erittiğinden, 8-12 ay sonra aynı alanlara tekrar dolgu enjeksiyonu ihtiyacı olabilmektedir. 


MEZOTERAPİMezoterapi farklı amaçlara yönelik hazırlanmış özel ilaç karışımlarının derinin orta tabakasına, özel iğne uçları kullanılarak uygulanan özel bir enjeksiyon yöntemidir.

Mezoterapi cildi yenilemek, nemlendirmek ve canlandırmak için yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanabilir. Saç dökülmelerinde saçları canlandırmak amacıyla saçlı deriye uygulanabilir. Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kollar, karın ve bacak bölgelerine uygulanabilir.

Mezoterapide kullanılan ürünler hyaluronik asit, vitaminler, proteinler ve minerallerdir. Mezoterapi yöntemi cildin elastikiyetini sağlayan liflerin yenilenmesi, cilt altındaki dolaşımın düzenlenmesi ve cilt altındaki yağ dokusunun azalmasına, lekelerin azalmasına yol açarak etki eder.

Mezoterapi işlemi belirli aralıklar verilerek seanslar şeklinde yapılır. Uygulama sırasında ağrı olabileceği için yerel anestezik kremler kullanılabilir. Tedaviden iyi sonuç almak için seansların düzenli yapılması gereklidir.PRP UYGULAMASITrombositten zengin plazma (PRP=platelet rich plasma), kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak bir dizi işlemden geçirildikten sonra elde edilen trombositten zengin plazmanın, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki    hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli ‘büyüme faktörlerini’ yapısında barındırmaktadır.

Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositlerden daha çok miktarda hücre hasarlı dokuda birikmektedir ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü bir şekilde başlamış olur. PRP yöntemi cilt gençleştirme, yara iyileşmesi, saç dökülmeleri ve sivilce izi tedavilerinde kullanılmaktadır. Tedavi için hastadan yaklaşık 5 - 10cc kan alınır.

Özel bir tüpte santrifüj edilir. Bu işlem sonucu plazma içinde normalden daha fazla miktarda trombosit birikmiş olur. Trombositten zenginleştirilmiş bu plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilir. Kişinin kendi kan ürünü kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Uygulama 2-4 hafta arayla 4-6 seans yapılmaktadır.


 


ÖZEL EGE ŞEHİR HASTANESİ

Dermatoloji Merkezi


0 (232) 390 0 390


Tepecik Doğumevi Yanı

Yenişehir, İZMİR


DERMATOLOJİ MERKEZİ
   

Bölümü: Dermatoloji


Eğitim


1998 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu

2003 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji 

Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü’nde Uzmanlığını yaptı


Mesleki Tecrübe ve Kariyer


2003-2012 TC Sağlık Bakanlığı Urla Devlet Hastanesi

2012-2015 Şifa Üniversitesi Hastanesi (Gaziemir ve Buca)

Ata Sağlık Hastanesi
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • linkedin