Diğer Köşe Yazıları

Bademcik Ameliyatında Ağrısız Yöntem: ''TERMAL WELDİNG SİSTEMİ''

devamı... 15 Kasım 2018

Avrupa'nın En Obez Ülkesiyiz

devamı... 15 Kasım 2018

Doğumdan Sonraki İlk Saatler Önemli

devamı... 15 Kasım 2018

Çaresiz Değilsiniz, Çare Sizsiniz!

devamı... 15 Kasım 2018

Lösemi Tedavi Edilebilir Hastalıklar Grubunda Yer Almaktadır

devamı... 15 Kasım 2018

Ürolojik Kanserlere Dikkat

devamı... 15 Kasım 2018

Instagram Feed

Adet Düzensizliği Olmasa da Kanser Riski Olabilir

adet-duzensizligi-olmasa-da-kanser-riski-olabilir

Özel Ege Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı, kadın kanserleri olarak adlandırılan jinekolojik kanserlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Rahim ağzı, rahim duvarı ve yumurtalık kanseri gibi jinekolojik kanserlerin erken dönemde tespit edilebilmesi için kadınların her 2 yılda bir doktora başvurmasını öneren Özel Ege Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, adet düzensizliği olmayan kadınların da kanser riskiyle karşı karşıya kalabildiğini söyledi.

Bel ve kasık ağrısına dikkat
Adet düzensizliği olmayan kadınlarda da kanser belirtisi görülebilir. Adet düzensizliği olmadan bu hastalıklara yakalanan hastalarımız da var. Adet düzensizliği olmaması yani kadının hasta olmayacağı anlamına gelmemektedir. Biz daha çok adet düzensizliği ile gelenlerde aşırı kanama veya adet aralarında uzama olmak üzere kanser habercisi öncesi veya sonrası erken dönem belirticisi olabildiği gibi kasıkta ağrı, bel ağrısı, ilişki sırasında ağrı, düzensiz bir cinsel hayat veya gebe kalamama arka arkaya olan düşükler kanserin habercisi olabilir.

 

HPV Testi neden gerekli?
Rahim ağzı kanserinin yaş ve doğurganlığın yanı sıra HPV denilen virüs de sebep olabilir. 
Artık günümüzde bilimsel olarak açıklanmıştır ki bu virüs yüzde 100 rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Biz artık smear testinde bir tık yukarı çıkıp smeardan ziyade, HPV testi yapıyoruz. Bir taraftan polistikover dediğimiz yumurtalıktaki rejonlarda adet düzensizliği yapabilmekteyken diğer yandan rahim ağzı, rahim duvarı kanserinin de habercisi olabilmektedir. HPV testi özellikle rahim ağzı, rahim duvarı kanserinin tanısında yol göstericidir, çok basit bir yöntemle yapılır ve çok kısa sürede sonuç verir. 

Her kadın risk altında
Her kadın rahim kanserine yakalanabilir. Bazı bölgelerde bu virüsün sadece cinsel yolla bulaştığına dair yanlış anlaşılmalar ve algılar bulunmaktadır. Halbuki bu virüs sadece cinsel yolla bulaşmaz, çevresel faktörler ile de bulaşmaktadır. Bu virüsün bulaşabilmesi için kişinin cinsel ilişkiye girmesi, cinsel hayatının aktif olması gerekmez. Kız çocukluğu döneminde de bulaşmış olabilir. Çevresel faktörlerden dolayı havuz, deniz, banyo gibi ortamlardan da bulaşmış olabilir. Sigara içen kadınlarda bu hastalık daha çok karşımıza çıkıyor, çok eşlilik durumlarında da karşımıza çıkıyor. Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda zemin hazırladığı için rahim ağzında HPV virüsü daha çok oluşuyor. Diğer yandan da ailesinde birinci derece akrabalarında jinekolojik ya da jinekolojik dışı kanser mevcut olan kadınlarda karşımıza çıkıyor.

Tedavi artık her yerde ücretsiz
Her kadının ortalama iki yılda bir check up, rahim ağzı kontrolü, rahim duvarı kontrolü ve ultrason kontrolü yaptırmasını öneren uzmanımız, "Sağlık politikalarının son zamanlarda yeni geliştirmiş olduğu yönetmeliklerde de artık kamu kuruluşu hastanelerde, özel hastanelerde dahil olmak üzere diğer kanserlerde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de hem cerrahi hem de medikal tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır ve hastalarımız sıra beklemeden kontrollü biçimde tedavilerini gönül rahatlığı ile yaptırmaktadır" ifadesini kullandı.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizden bilgi ve randevu almak için; telefon numaramız,

Özel Ege Şehir Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi
0 (232) 390 0 390

Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-fortisbank-a-s
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-zurich-sigorta-ozel-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-turk-telekom-saglik-ve-sosyal-yardim-vakfi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-unico-sigorta-tamamlayici-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-ziraat-sigorta-ozel-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-sekerbank-t-a-s-personeli-sosyal-sigorta-sandigi-vakfi

www.egesehirhastanesi.com | © 2018 TÜM HAKLARI SAKLIDIR - Office701 Creative Agency & Information Technology