Diğer Köşe Yazıları

Bademcik Ameliyatında Ağrısız Yöntem: ''TERMAL WELDİNG SİSTEMİ''

devamı... 15 Kasım 2018

Doğumdan Sonraki İlk Saatler Önemli

devamı... 15 Kasım 2018

Çaresiz Değilsiniz, Çare Sizsiniz!

devamı... 15 Kasım 2018

Lösemi Tedavi Edilebilir Hastalıklar Grubunda Yer Almaktadır

devamı... 15 Kasım 2018

Ürolojik Kanserlere Dikkat

devamı... 15 Kasım 2018

Instagram Feed

Avrupa'nın En Obez Ülkesiyiz

avrupa-nin-en-obez-ulkesiyiz

Eski çağlarda obezite, zenginlik, güç ve sağlık göstergesiydi. Toplumu yönetenler heybetli görünmek için kilo alırlardı. Obez kadınların daha doğurgan olduğu düşünülürdü. Günümüzde ise, bilimsel çalışmalar şunu gösterdi: Obezler en sağlıksız insanlar!

Özel Ege Şehir Hastanesi Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgün Akgül: ''Obezite hastalığı pek çok hastalık için zemin oluşturur. Vücuttaki fazla yağ dokusu, vücudun dengesini bozar. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, kalp yetmezliği, nefes darlığı, kısırlık, kanser gibi hastalıkların erken yaşta görmemize neden olur'' şeklinde konuştu.

''Obezite neden artıyor''

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı son çalışmada Avrupa’daki ülkelerde obezitenin hızla arttığı ortaya çıktı. Avrupa’daki her 100 kişiden 53’ü fazla kilolu ya da obez olduğu tespit edildi. Obezite hastalığı değerlendirildiğinde yüzde 32,1 ile Avrupa’nın en obez ülkesi olduk. Toplumumuzdaki her 10 kadından 4’ü obezite hastası. Her geçen yıl bu oran giderek artıyor. Günümüz dünyasında giderek kilo almamıza neden olan başlıca iki faktör var. Hayatımıza hızla giren fast food adı verilen hazır yemekler, içerdiği yüksek kalori ile en başta yer almaktadır. Ayrıca, hepimizin cebine giren teknoloji bizi hareketsiz bırakıyor. Günlük alışverişimizi bile yerimizden kalkmadan internet sayesinde yapabiliyoruz. Hastalar kilo aldıkça hareket kabiliyeti azaldığı için kişinin mesleki performansını olumsuz etkiliyor. Kişi işini kaybediyor. Evde daha da hareketsiz hale geliyor. Özetle, fazla kalori alıyoruz ve aldığımız kalorileri yakmıyoruz. Sadece depoluyoruz.

''Obezite tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilebilen bir hastalıktır''

Dünya genelinde her yıl milyonlarca obezite hastası tedavi edilip sağlığına kavuşurken, daha fazla sayıda hasta ise obezitenin neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Yapılan tüm tedavi yöntemleri, hastalığın artışını kesemiyor. DSÖ insan ömrünün uzamasındaki en büyük engel olarak obeziteyi gösteriyor. Obezitenin bir hastalık olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği gelişmiş ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Obezite artık sigaradan daha ölümcül hale gelmiştir. Obezite hastaları zaman kaybetmeden tedavi altına alınmalıdır.

''Obezite hastasıyım, nasıl tedavi olmalıyım?''

Obezitenin tedavisinde hastalar öncellikle endokrin uzmanı, ya da obezite tedavisi konusunda deneyimli genel cerrahi uzmanlarına başvurmalıdır. Hastalar değerlendirildikten sonra kişiye uygun bir program uygulanmalıdır. İlk basamak tedavi, diyet ve egzersizdir. Hasta daha önce bu tedavide başarısız olmuşsa cerrahi tedaviye geçilmelidir. Günümüzde cerrahi tedavi için alternatiflerimiz mevcut. Dünyada en çok tercih edilen yöntem tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatıdır. Bu yöntem, hem hasta için konforlu ve az risk içerir, hem de cerrah için uygulanması hızlı ve kolaydır. Hastalar ameliyat sonrası özel bir diyet ve egzersiz programına alınır. Hastalar cerrahi tedaviyle hızlı ve başarılı şekilde kilo verebildikleri için cerrahi tedavi en etkili tedavidir. Ortalama 1-1,5 yılda tedavi tamamlanır. Obezitenin tekrar edebilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte ameliyat kadar, hastaların takip programına uymaları da başarı için önemlidir. Obezite tedavisi başladığı günden itibaren obezitenin yanında getirdiği hastalıklar da etkisini kaybetmeye başlar. Kan şekeri ve tansiyon kontrol altına alınır. Hastanın hareket kabiliyeti her geçen gün artar. Kişi sağlığına kavuştukça morali düzelir, kendine güveni gelir. İş ve özel hayatında daha başarılı olur.

''Obeziteden korunmanın yolları''

Obeziteden korunmak için uygulamamız ve özellikle çocuklarımıza öğretmemiz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Obeziteden korunmak için fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalı, evde yapılan yemeklerle beslenme tercih edilmelidir. Dengeli bir beslenme için öğün atlanmamalıdır. Özellikle sağlıklı bir kahvaltı günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri olmalıdır. Kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Günde 8-10 bardak su içilmelidir. Düzenli yaşam İiçin egzersiz-spor yapıp ve stresten uzak durmalısınız.


 

Obezite ve Diyabet Cerrahisi Merkezimizden bilgi ve randevu almak için; telefon numaramız,

Özel Ege Şehir Hastanesi
Obezite ve Diyabet Cerrahisi Merkezi
0 (232) 390 0 390

Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-fortisbank-a-s
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-zurich-sigorta-ozel-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-turk-telekom-saglik-ve-sosyal-yardim-vakfi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-unico-sigorta-tamamlayici-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-ziraat-sigorta-ozel-saglik-sigortasi
Ege-Şehir-Hastanesi-Anlaşmalı-Kurumlar-sekerbank-t-a-s-personeli-sosyal-sigorta-sandigi-vakfi

www.egesehirhastanesi.com | © 2018 TÜM HAKLARI SAKLIDIR - Office701 Creative Agency & Information Technology